
Gävles stortorg på 1950-talet
Tecknat och författat av Karl-Einar Johannesson
Åke Axman, hette den kanske störste korvhandlaren i Gävle. Inte till omfånget utan till antalet försålda korvar. Folk kommer ihåg honom. Det var ett populärt ställe att handla korv på.
Från början ett vanligt konventionellt korvstånd men Axman hade stora vyer att sälja korv. Han beställde av Elon Lundgren en ny mobil anläggning som två man kunde servera hugade spekulanter.
Elon Lundgren hade inte plats att bygga den nya korvkiosken inne i verkstaden, utan bygget skedde på gården.
Det gick bra för Axman, pengarna strömmade in och varje dag banken hade öppet, gick Axman dit med en s.k, doktorsväska med pengar till banken för insättning.
Elon Lundgren reparerade många korvvagnar bl. a. den som stod i mitten av Stortorget. Han som sålde korven en krona billigare för att hänga med i konkurransen.
Axman hade övertagit ett korvstånd från en herre som hette Eriksson, och från början hade denne Eriksson stått på platsen med” låda på magen”. Kallt vintertid, regnigt och blött på höstarna.
KARL EINAR JOHANNESSON
Ur ”Varmkorvgubbarna i Gävle, Glasställen …. plus en hima massa andra Historier”
————————————————————————
juli 14, 2012
Gå till Startsidan
Sammanställt av – lisse-lotte@danielson